Dobre praktyki realizowane w roku szkolnym
2023/2024 w klasie III
Temat działania: ,, Fajna matma na WF-ie’’
Osoba odpowiedzialna: mgr Monika Krawczyk
Zakres działania: edukacja i dydaktyka, wspieranie rozwoju ucznia, działania innowacyjne
Czas realizacji zadania: XI. 2023 r.-V 2024 r.
Cele działania:
- doskonalenie sprawności fizycznej;
- wykorzystanie umiejętności i wiedzy matematycznej w praktyce;
- wdrażanie do współpracy w grupach, parach i drużynach;
Opis działania:
Rozgrywki sportowe na zajęciach wychowania fizycznego są skorelowane z materiałem edukacji matematycznej. Materiał podzielony został na kilka obszarów:
1.Umiejętność wykonywania pomiarów i ich przeliczanie
-
Uczniowie dobrani w grupy muszą dokonać pomiaru obwodu boiska, następnie porównać wyniki,
-
Uczniowie mają za zadanie dokonać pomiaru skoku w dal, odległości rzutu piłeczki palantowej,
2. Doskonalenie rachunku pamięciowego
-
Doskonalenie tabliczki mnożenia i dzielenia. Uczniowie dobrani w dwie drużyny, każdy uczeń ma przydzielony określony numer (wynik mnożenia). Nauczyciel mówi działanie np. 3x9, a uczniowie z numerem 27 mają za zadanie jak najszybciej dobiec do pachołka, okrążyć go i wrócić. Analogicznie uczniowie doskonalą dzielenie do 100 na podobnych zasadach.
-
Doskonalenie dodawania i odejmowania do 100. Uczniowie współpracują w drużynach Zadaniem każdego uczestnika jest jak najszybsze dotarcie do półmetka, gdzie leżą plansze z działaniami i mazakami. Każdy uczestnik drużyny ma prawo wybrać dowolny przykład, wpisać wynik, dobiec do pachołka, i wrócić do swojego zespołu. Kolejny uczestnik wykonuje podobne zadanie. Ma również prawo skontrolować i skorygować wyniki swoich poprzedników. W rozgrywkach punktowana jest szybkość i poprawność wykonanych działań.
3. Pojęcia matematyczne.
-
,, Rozsypanka literowa’ ’Uczniowie dobrani w drużyny, biegną pojedynczo do półmetka, gdzie czekają na nich kolorowe litery. Każdy uczestnik może zabrać tylko jedną literę i wrócić z nią do zespołu. Po zebraniu wszystkich liter drużyna otrzymuje kopertę z pytaniem np.,, Wynik dzielenia to…’’ Uczniowie muszą ułożyć z liter odpowiedz na pytanie.
4.Koncentruj się, czyli gry logiczne
-
Kółko i krzyżyk. Uczniowie dobrani w zespoły grają w popularną grę w kółko i krzyżyk. Rolę pól pełnią szarfy. Krzyżykami i kółkami są w tym przypadku woreczki w dwóch kolorach.
5.Wiedza praktyczna
-
Zegar, czyli matematyczne memory. Na półmetku znajdują się karteczki z godzinami w dwóch różnych zapisach np. 14.15 i za 45 minut 15. Każdy uczestnik z drużyny musi odkryć i dopasować karteczki oznaczające ten sam czas.. W konkurencji punktowana jest szybkość i poprawność wykonania zadania.
-
Zabaw,, Ile waży kilo kota?’’ Zabawa rozluźniająca, polegająca na przybliżonym szacowaniu wagi przyborów sportowych np. piłki palantowej, lotki.Wygrywa drużyna, która jest bliższa sprawdzonego pomiaru. W zabawie wykorzystana jest waga szalkowa.
Przewidywane osiągnięcia po zakończeniu realizacji działań:
-
Uczniowie utrwalili wiadomości i umiejętności matematyczne w formie zabawy;
-
Uczniowie chętnie współpracowali w grupie, drużynie;
3.Uczniowie podnieśli poziom sprawności i samodzielności motorycznej.